Puit arhitektuuris - uue aja ehitusklots
Inimkond kasvab ning me ehitame ühe rohkem ja rohkem aga just ehitised kasutavad pea poole kogu maailmas kulutatavast energiast ja paiskavad õhku kolmandiku kasvuhoonegaasist. Kui niisugune olukord jätkub, on tulemuseks ökoloogiline katastroof. Üks leevendus olukorrale on puit - mida rohkem me ehituses puitu kasutame, seda väiksema jalajälje me maha jätame.
Puit on üks väheseid materjale, mis on meil looduses valmiskujul juba olemas ning seetõttu ka vanim ehitusmaterjal. Puidust saab ehitada peaaegu kõiki maja detaile, kaasa arvatud mööbel.
Puidu kõige suurem eelis on keskkonnasõbralikkus ja taastuv ehk kui metsa uuendada, siis õigepea kasvab maha võetud metsa asemel uus. Kui vanasti ehitati maju igaveseks, aga samas vajadused on ajutised, siis puit on just see, mis täidab ka siin meie soovi. Puitmaju või detaile saab kokku panna ja siis lahti monteerida ning viia näiteks uude kohta või kasutada seda hoopis teisel eesmärgil. Puidu PAINDLIKKUS nii omadusena kui ka kasutusalana, annab eelise pea igalpool.
Oma nägemusest ja mõtetest puidu vallas räägib maailma kuulus ja lugupeetud Jaapani arhitekt Kengo Kuma, kes on ühtlasi ka üks ALPI disaineritest. Ka meie ALPI disainkollektsionis on tema spooniartiklid olemas (18.47 Maritime Pine ja 18.46 Japanese Cedar).
ETV kanalis jookseb alates 05.05 neljast saatest koosnev sari Puit arhitektuuris.
Vaata saadet, mõtle kaasa ja saa teada millised on tuleviku suunad!
Vaata saadet: https://jupiter.err.ee/1608188038/puit-arhitektuuris
„Steampunk“ puitinstallatsiooni tegemiseks kasutati MASSist ostetud ameerika saart. Arhitektuurimuuseumi ette on kolmandat korda, üle kahe aasta teostatav eksperimentaalne puidust objekt, mille eesmärgiks on julgustada puidu kasutamist ja eksperimenteerida erinevate lahendustega. Teostatav lahendus valiti välja rahvusvahelisel võistlusel ja selle autoriteks on Gwyllim Jahn, Cameron Newnham (Fologram, AU), Soomeen Hahm Design (UK) ja Igor Pantic (UK). Installatsioon ristab iidse puidu auruga painutamistehnika uudse VR ruumilise projektsiooni kasutamisega, eksponeerides nii innovatiivset disaini ja tootmist, koostööd kaasaegse VR tehnoloogia ja tööstustootmise vahel. Installatsioon Arhitektuurimuuseumi ette jääb püsti kuni suveni 2021.